czwartek, 5 września 2013

Rodzaje obiektywów

Najpowszechniejszy podział rozróżnia obiektywy stałoogniskowe i zmiennoogniskowe.

Stałoogniskowym nie możemy wykonać zbliżenia, w zamian za to zazwyczaj otrzymujemy lepszą jakość. Im mniej soczewek (grup soczewek) tym mnie jest wad optycznych takich jak dystorsja, koma i aberracje. Obiektywy stałoogniskowe, ze względu na konstrukcję przeważnie bywają jaśniejsze. Oznacza to że wpuszczają więcej światła na matryce, dzięki czemu w przypadku małej ilości światła w miejscu fotografowania będziemy w stanie zrobić lepsze zdjęcie.

Obiektywy zmiennoogniskowe dają nam większy komfort pracy, bo zamiast podchodzić do obiektu możemy go przybliżyć poprzez przekręcenie pierścienia.

Obiektywy stało i zmiennogniskowe można też podzielić ze względu na pole widzenia. W takim wypadku mówimy o obiektywach:
  • szerokokątnych
  • standardowych
  • teleobiektywach
  • makro (lub z funkcja makro)
  • fisheye (rybie oko)
  • z korektą perspektywy (z przesuwem)

Obiektyw szerokokątny – To taki którego pole widzenia (kąt widzenia) jest większy od pola widzenia ludzkiego oka, czyli ok. 45 stopni. Pole widzenie obiektywu jest tym większe im mniejsza jego ogniskowa. Czyli obiektyw o ogniskowej 14mm będzie miał większy pole widzenia od obiektywu o ogniskowej 18mm

Obiektyw standardowy – W przypadku obiektywów stałogniskowych standardowym określa się obiektyw o ogniskowej zbliżonej do 50mm (dla aparatów z matrycą APS-C 30mm – 30 x 1,5;crop ect.). Ze względu na pole widzenia zbliżone do pola widzenia ludzkiego oka doskonale nadają się do portretów – tzw. obiektyw portretowy. W przypadku obiektywów zmiennoogniskowych standardowym określa się głównie tzw. obiektywy kitowe, czyli dołączane do zestawu przy zakupie aparatu. Ogniskowa takiego obiektywu wynosi na przykład 18-55mm, 18-135mm. Obiektyw taki jest wykonany z trochę słabszych jakościowo podzespołów, ze względu na to aby nie podnosić ceny zestawu.

Teleobiektyw – Umożliwia duże, niekiedy nawet bardzo duże zbliżenie, ma mały kąt widzenia, często jest wspomagany systemem stabilizacji obrazu ze względu na mniejszą jasność wynikającą z rozbudowanej konstrukcji. Stosowany głównie w fotografii sportowej i dzikiej natury. W niektórych źródłach wyodrębnią się tutaj grupę obiektywów o najwierniej ogniskowej np. 600mm, 800mm nazywając je obiektywem ultrazoom.

Obiektywom do makrofotografii, fisheye i z korektą perspektywy poświecę oddzielne wątki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz