niedziela, 1 września 2013

Optyka, obiektyw – wprowadzenie

Optyka jest pojęciem bardzo szerokim. Prosta definicja określa optykę jako dział fizyki zajmujący się zjawiskami emisji, propagacji i absorpcji światła przez materię [1]. Jak widać definicja nie odnosi się do konkretnych rzeczy materialnych a do zjawisk, badania natury światła i jego oddziaływania z materią [2]. Poruszając się na gruncie fotografii pojęcia optyka używa się często do elementów urządzeń stosowanych o optyce jak np. grup soczewek w obiektywie, soczewek w konwerterach, filtrów UV a nawet niekiedy lustra. Oczywiście należy to uznać za skrót myślowy, który można przyjąć do wszelkich elementów materii, które oddziałują ze światłem, pochłaniając je bądź reemitując [2].

Obiektyw to układ optyczny składający się z jednej lub wielu soczewek, dający obraz rzeczywisty odwrócony. Obiektywy charakteryzowane są poprzez: powiększenie, tj. stosunek wielkości obrazu do przedmiotu, pole widzenia (o. szerokokątny), jasność i zdolność rozdzielczą. Dobre obiektywy są wolne od aberracji sferycznej, chromatycznej i astygmatyzmu, tj. wad układów optycznych zniekształcających obraz [3]

W aparatach kompaktowych obiektywy są zazwyczaj zamontowane na stałe. W lustrzankach i EVIL-ach mamy możliwość wymiany obiektywów. Za najlepsze uważane są obiektywy stałoogniskowe (bez tzw. zoom-u) ponieważ często dają one lepsza ostrość [4]. Dodatkowo obiektywy stałoogniskowe, ze względu na swoją konstrukcję (gównie mniejsza ilość soczewek i dalej krótsza ścieżka optyczna) generują mniej efektów niepożądanych, przykładowo aberracja. Obraz rejestrowany przez taki obiektyw jest niemalże jednakowo dobry jakościowo na brzegach kadru jak w centrum. Należy zwrócić uwagę, że w obecnych czasach jest coraz więcej wysokiej klasy obiektywów zmiennoogniskowych, w których to również mamy duże możliwości manipulacją głębi ostrości. [4].

Optyka to szerokie pojęcie, które w fotografii jest używane do elementów urządzeń, które oddziaływają ze światłem np. obiektyw, filtr, konwerter. Należy jednak pamiętać że optyka jako taka zajmuje się m.in. badaniem zjawisk oddziaływania światła z materią.

Obiektyw to układ optyczny z jednej lub wielu soczewek. Pełni on arcyważną rolę w rejestrowaniu obrazu na matrycy. Obiektyw ma ogromne znaczenie dla jakości zrobionego zdjęcia, dlatego tez nie należy się dziwić że wielu profesjonalnych ale i amatorskich fotografów posiada droższy obiektyw od aparatu. Obiektywy najczyściej dzieli się na stało (bez zoom-u) i zmiennoogniskowe (z zoom-em).

[1] http://slownik.ekologia.pl
[2] http://pl.wikipedia.org
[3] http://albo-albo.pl/
[4] Bryan Peterson „Ekspozycja bez tajemnic”, Galaktyka Sp. z o.o.,Łódź 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz