poniedziałek, 2 września 2013

Ogniskowa a zoom

Ogniskowa (odległość ogniskowa) – odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego, np. odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne [http://pl.wikipedia.org/]. W cyfrowym aparacie fotograficznym jest to odległość między matrycą a środkiem optycznym. 

Pojęcia zoom używamy w przypadku aparatów kompaktowych dla określenia krotności zbliżenia. Ogniskowa obiektywu jest zaś określeniem jego długości, czyli mówi nam jak szeroki kadr możemy ująć i na ile możemy ten kadr powiększyć. Załóżmy, że mamy obiektyw o ogniskowej 17-70 mm. Możemy go ustawić na 17 mm, na 70 mm, jak i na wszelkie wartości pośrednie, na przykład 40 mm. Możemy obliczyć zoom dla tego obiektywu, który de facto wynika z ogniskowej. Robimy to dzieląc największą ogniskową przez najmniejszą. W naszym przypadku będzie to 70/17 = 4,12.

Co oznacza ogniskowa 17 mm, a co 70 mm?

Przy ogniskowej 17 mm obejmiemy szerszy kadr, na naszym zdjęciu znajdzie się więcej. Gdy ogniskową ustawimy na 70 mm uzyskamy większe zbliżenie, ale na zdjęciu znajdzie się miej o elementy na brzegach kadru.

        


Z lewej strony zdjęcie z mniejszą wartością ogniskowej, z prawej z większą.


Dlaczego pojęcie zoom stosuje się tylko do aparatów kompaktowych?

Dlatego że aparaty kompaktowe mają obiektywy zamontowane na stałe. W przypadku lustrzanek i bezusterkowców sprawa się o tyle komplikuje, że zoom 3x może oznaczać zupełnie inne zbliżenie. Obiektyw o ogniskowej 18-55 mm, czyli zoom 55/18 = 3x, i drugi obiektyw 55-170 mm, czyli zoom 170/55 = 3x powiększają tyle samo razy. Tyle że zakładając obiektyw 55-170 mm, widzimy obraz taki sam jak z obiektywu 18-55 mm po największym powiększeniu. Razem powiększenie tych dwóch obiektywów wynosi 6x.

Inny przykład. Nasz obiektyw 17-70 mm, jak już wyliczyliśmy, ma zoom 3x. Obiektyw o ogniskowej 300 mm ma zoom 1x. Tylko, że wykonując zdjęcie obiektywem 300 mm uzyskamy znacznie większe zbliżenie, niż naszym obiektywem przy 70 mm.

Zoom cyfrowy, dodatkowy itp

Używając powyżej pojęcia zoom miałem na myśli zoom optyczny. Zoom cyfrowy, dodatkowy i inne nie wynikają z właściwości obiektywu, a z obróbki programowej, wykorzystania tylko części matrycy lub innych „sztuczek”. Nie muszę chyba dodawać że ma to negatywny wpływ na jakość zdjęcia.

Crop

Crop jest mnożnikiem ogniskowej, z angielskiego oznacza przycinać, kadrować. Na obiektywach standardowo podawana jest wartość ogniskowej ( u nas 17-70 mm) dla matrycy pełnoklatkowej tj. 35 mm. W aparacie o matrycy mniejszej fizycznie wartość tą mnożymy o przelicznik (Crop). Przelicznik ten jest proporcjonalny do wielkości matrycy. W przypadku amatorskich modeli Canona wynosi on 1,6, a Nikona 1,5. Więc po podłączeniu naszego obiektywu do niepełnoklatkowego aparatu Nikon otrzymujemy rzeczywistą ogniskową 25,5-105 mm. Oznacza to, że ten sam obiektyw będzie inaczej „widział” podpięty pod aparat z matryca pełnoklatkową, a inaczej z mniejszą matrycą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz