wtorek, 3 września 2013

Karty pamięci…SD, SDHC…

Na rynku jest wciąż wiele rodzajów kart pamięci, które stosujemy w aparatach cyfrowych. Jednak w konkretnym aparacie możemy użyć tylko takiego rodzaju karty, do której ten aparat jest przystosowany (wbudowany czytnik kart). Nie przez przypadek użyłem słowa „wciąż” gdyż obecna tendencja rynkowa prowadzi do ujednolicenia standardu nośników pamięci. Już dziś w większości aparatów napotykamy na standard Scoure Digital (SD). I tak niemal całkowicie ze sprzedaży zostały wyparte karty xD (Olympus, Fuji). Spada również popularność kart MemoryStick (Sony). Standard SD pojawia się zaś nawet w aparatach wyższej klasy, obok standardu Compact Flash 2. Skupmy się zatem na standardzie Scoure Digital – w skrócie SD

Pojemność karty

Oprócz tego że nasz aparat obsługuje dany rodzaj kart pamięci należy zwrócić uwagę na maksymalną pojemność jaka jest on w stanie obsłużyć. Informacja taka jest podana wprost w instrukcji obsługi np. 8GB, ale niekiedy tylko symbolem np. SDHC (< 32GB).

SD, SDHC, SDXC

Karty SD są to karty o pojemności do 2 GB, SDHC od 4GB do 32GB, Natomiast SDXC zaczynają się od 64GB

Jeżeli nasz aparat obsługuje standard SD, to nie obsłuży kart w standardzie SDHC i SDXC. Jeżeli obsługuje SDHC, to obsłuży również SD, ale nie poradzi sobie z kartą SDXC. Jeżeli obsługuje SDXC też obsłuży SD i SDHC.

Często oznaczenia SDHC kojarzone jest błędnie z szybkością. Karty SDHC są co prawda często szybsze, ale nie zawsze tak musi być. Inny system zapisu SDHC (FAT32) niż w SD (FAT16) ułatwia producentom zrobienie szybszej karty i uzyskanie prędkości transferu nieosiągalnych dla SD, jednak w sklepach bez problemu można znaleźć kartę SD pracującą szybciej od SDHC.

Prędkość karty

Prędkość karty SD jest określana jej klasą. Stowarzyszenie SD Association zdefiniowało cztery klasy prędkości – Class 2, Class 4, Class 6 i Class 10. Klasa prędkości oznacza minimalny gwarantowany ciągły proces zapisu wyrażony w megabajtach/sekundę [MB/s] (w nawiasie przeliczone na megabity/sekundę -Mb/s):
  • klasa 2: 2 MB/s (16 Mb/s)
  • klasa 4: 4 MB/s (32 Mb/s)
  • klasa 6: 6 MB/s (48 Mb/s)
  • klasa 10: 10MB/s (80 Mb/s)


Ze względu na to, że na rynku pojawia coraz więcej szybkich kart pamięci producenci obok oznaczenia klasy (np. Class 10) często podają prędkość wyrażoną wprost w megabajtach/sekundę (np. 60 MB/s), czasem inną dla zapisu i odczytu danych. Jest to maksymalna prędkość jaką karta może osiągnąć pod warunkiem że inne urządzania mają też takie możliwości (dysk na który lub z którego kopiujemy, czytnik kart pamięci, aparat)

W związku z powyższym coraz istotniejsza dla klienta staje się analiza czy jest mu potrzebna tak szybka karta i czy wykorzysta w pełni jej możliwości w tym zakresie.

Karty niezgodne ze specyfikacją

Na rynku można spotkać karty pamięci niezgodne ze specyfikacją SD 2.0 (FAT32) np. kartę o pojemności 4GB z oznaczeniem SD. Są one produkowane przez mniej znane i renomowane firmy. Karta taka może powodować rożne komplikacje w urządzeniach przystosowanych do obsługi SD (zgodnie ze standardem max 2GB). Najczęściej jednak urządzenie rozpoznaje taką kartę jako kartę o pojemności 2GB.

Proszę również zwrócić uwagę, że pojęcie SD potocznie używane bywa jako ogólne określenie na całą grupę kart, czyli SD, SDHC i SDXC. Tak jak ja to zrobiłem w pierwszym akapicie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz